Jak mówił, o różnicach w podejściu do szacowaniu zapasów zbóż dyskutuje się od co najmniej roku i są duże rozbieżności w ich ocenie. “Dzisiaj nikt nie wie, jakie te zapasy faktycznie są” – stwierdził. Dodał, że bez rzetelnych danych, trudno jest mówić o bezpieczeństwie żywnościowym kraju. Według Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) produkcja zbóż na świecie wyniesie w tym sezonie 2,226 mld ton. Prognozy Międzynarodowej Rady Zbożowej mówią o wzroście produkcji zbóż na świecie w tym i przyszłym roku. Nie będzie to przy tym klęska urodzaju.
- Jest tak pomimo obniżki prognozy w tym miesiącu o 1,0 mln ton, głównie ze względu na korekty w dół światowych zapasów jęczmienia i owsa, które zrównoważyły rewizję w górę światowych zapasów kukurydzy.
- Podstawę w Chinach czy Indiach – państwach zamieszkiwanych przez około 2,7 miliarda ludzi – jest ryż.
- Inwestowanie jest ryzykowne i możesz stracić część lub całość zainwestowanego kapitału.
- Ponadto zboża wykorzystywane są w przemyśle gorzelnianym czy do produkcji bioetanolu.
- Wysoki popyt na zboża na świecie skutkuje wzrostami cen.
Termin realizacji inwestycji z KPO. Jest ważna decyzja dla rolnictwa i branży spożywczej
Polska produkuje nieco ponad 10 milionów ton pszenicy, dzięki czemu nasz kraj należy do ścisłej europejskiej czołówki. Jak się dowiedzieliśmy Ważność wiadomości IGC obniżyła też swoją prognozę produkcji kukurydzy na świecie do 1,156 mld ton. Wynika to głównie z redukcji zbiorów na Ukrainie.
Ukraina eksportuje przez porty morskie blisko 2 razy więcej towarów r/r
Inwestowanie jest ryzykowne i możesz stracić część lub całość zainwestowanego kapitału. Podane informacje służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym i nie stanowią żadnego rodzaju porady finansowej ani rekomendacji inwestycyjnej. Liderami w produkcji jęczmienia są Rosja, Niemcy oraz Francja.
Zmiany w normach GAEC 7 i GAEC 8 obowiązujące w 2024 roku
W Brazylii zbiory kukurydzy będą wyższe od średniej, aczkolwiek niższe niż najwyższy w historii poziom w 2023 r. W Indiach sprzyjająca pogoda i opłacalne ceny powodują wzrost obszaru pszenicy w 2024 r. Podobnie niemal rekordowo wysokie ceny krajowe w Pakistanie spowodowały wzrost zasiewów pszenicy, a przy odpowiedniej dostępności dostaw wody do nawadniania plon pszenicy w 2024 r. Perspektywy produkcji są przeważnie korzystne.
Izrael wydaje w Polsce miliardy. Tym z nim handlujemy
Poprawa perspektyw jest powiązana z lepszymi zbiorami w Brazylii i na Ukrainie, gdzie plony kukurydzy przekraczają wcześniejsze oczekiwania, co z nawiązką kompensuje cięcia produkcji wprowadzone w USA i Unii Europejskiej. Analiza matematyczna rynku walutowego Niemniej jednak pomimo pogorszenia oceny w tym miesiącu prognoza światowej produkcji zbóż ogółem wzrosła o 0,9 proc. Rok do roku, osiągając 2,815 mld ton, co odpowiada rekordowemu wynikowi z 2021 r.
Jest ona uprawiana na nieco ponad 220 milionów hektarów. Największym na świecie producentem pszenicy są Chiny, które każdego roku są w stanie wyprodukować ponad 100 milionów ton. Gdyby jednak wziąć pod uwagę Unię Europejską jako całość, to wówczas właśnie Wspólnota byłaby największym producentem tego zboża na świecie. Ważne miejsce w światowej produkcji zajmują również Indie oraz Stany Zjednoczone.
Poza tym jesteśmy pierwszym w świecie producentem pszenżyta oraz drugim żyta. Światowa powierzchnia zbóż wynosi 723 mln ha, najwięcej uprawia się pszenicy (30,6 proc.), a następnie kukurydzy (26,7 proc.) i ryżu (22,6 proc.). Pozostałe zboża (jęczmień, sorgo, proso, owies, żyto, pszenżyto, gryka) stanowią łącznie 20,1 proc.
Z jednej strony zmalał polski eksport pszenicy (-10,4% r/r vs -14,8% r/r w 1q21), z drugiej strony istotnie zwiększyła się sprzedaż kukurydzy (2,4-krotny wzrost vs +50% r/r w 1q21). Jak odnotowała Agencja Reutera, transakcja ma niespotykany dotąd rozmiar w światowym sektorze rolnictwa. Propozycja pojawiła się, gdy firma Bunge odnotowała rekordowe zyski w 2022 r., korzystając z ograniczonych światowych dostaw zboża w związku z wojną w Ukrainie. Szef resortu rolnictwa zauważył, że prawdopodobnie będą niższe zbiory w Rosji i na Ukrainie, będzie więc w tym roku inna sytuacja rynkowa. Ogólna powierzchnia światowych upraw pszenicy przekroczyła w 2022 roku na świecie 230 mln ha. Za dużo ma być też na rynku soi w związku z rekordowymi zbiorami w Brazylii, bo o aż 14 mln ton więcej, niż potrzebne do wykorzystania.
Na podstawie styczniowych raportów polowych warunki upraw pszenicy w Chinach są korzystne i oczekuje się, że produkcja w 2021 r. Pozostanie na poziomie zbliżonym do średniego. W Turcji, wiodącym producencie na Bliskim Wschodzie, niekorzystne warunki pogodowe ograniczają prognozy upraw. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa FAO, w 2021 r. Indeks cen żywności zwiększył się o ponad 28 proc.
Prognoza dotycząca światowej produkcji zbóż paszowych w 2023 r. Jest niższa o 1,3 mln ton w porównaniu z prognozami z lipca i obecnie wynosi 1,511 mld ton, co stanowi wciąż wzrost o 2,7 proc. W ujęciu Cotygodniowy wrap-up – 18 lutego rocznym, przy czym większość nowych cięć będzie wynikać z upraw jęczmienia i owsa. Prognozę światowej produkcji jęczmienia obniżono o 2,9 mln ton do 143,8 mln ton, co oznacza spadek o 5,6 proc.
Ceny pszenicy są na poziomie sprzed dwóch lat, dużo niższe są ceny kukurydzy i soi, a dużo wyższe ceny ryżu. Kukurydzy odwrotnie — ma być za dużo. O aż 6 mln ton w porównaniu z konsumpcją. Z prognozy wynika, że jeśli ktoś chce robić zapasy, to raczej nie kukurydzy.
Przewidywane jest w bieżącym sezonie zmniejszenie międzynarodowego handlu zbożami o 3,1 proc. Do 411 mln ton, a w przyszłym o kolejne 0,7 proc. W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych. PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. Jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65 mld zł a wartość aktywów 382 mld zł.
Pszenica konsumpcyjna kosztowała średnio zł/t, o 41 proc. Przeciętna cena żyta konsumpcyjnego wyniosła zł/t , o 77 proc. Wysoki popyt na zboża na świecie skutkuje wzrostami cen. Przeciętnie w 3q21 ceny pszenicy konsumpcyjnej w Polsce wzrosły o 26,9% r/r (vs +16,3% r/r w 2q21). Kukurydza paszowa podrożała w analogicznym okresie o 27% r/r (+33,3% r/r w 2q21).